koszyk0 sztuk  
user Zaloguj
nifccd079
Back cover pokaż tył okładki

Wydawnictwo: Fryderyk Chopin Institute
Seria: Muzyka czasów Chopina
Nr katalogowy: NIFCCD 079
Nośnik: 1 CD
Data wydania: listopad 2022
EAN: 5906395034871
48,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 48,00 zł
w magazynie
Zamów
Nasze kategorie wyszukiwania

Obszar (język): polski
Instrumenty: saksofon, fortepian

Norwid

Fryderyk Chopin Institute - NIFCCD 079
Kompozytor
Wykonawcy
Kasia Pietrzko Trio:
Kasia Pietrzko, piano
Andrzej Święs, double bass
Piotr Budniak, drums
Maciej Kądziela, alto or soprano saxophone
Andrzej Chyra, reciter
Nagrody i rekomendacje
 
Music Island Recommends
 
Czułośc
Wielkość
Obojętność
Ciemność
Jesień
Jak…
Marionetki
Improwizacja „Na zapytanie o wieści z Warszawy”
Liryka i druk
Moja piosnka
Płyta z jazzowymi opracowaniami Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli do wierszy, które czyta Andrzej Chyra, kontynuuje piękną tradycję łączenia jazzu z poezją, której początki w Europie sięgają lat 50-tych. Inicjatorem tej formuły i jednocześnie autorem serii płytowej „Jazz und Lyrik” był Joachim Ernst Berendt, autor cenionych książek o jazzie, wydawca i promotor jazzowych festiwali. Znał bardzo dobrze jazz polski, zwłaszcza Krzysztofa Komedę, któremu poświęcił jedną z płyt serii, ze znamiennym tytułem „Meine susse Europaische Heimat”. Warto przypomnieć, że Komeda pisał wówczas muzykę do wierszy twórców współczesnych, m.in. Baczyńskiego, Gałczyńskiego, Miłosza, Herberta, Różewicza i Szymborskiej (całość w tłumaczeniu Karla Dedeciusa), a w pamiętnej realizacji płytowej wzięli udział, obok lidera - Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski (ten program współcześnie reaktywował ze swoim zespołem Jan Ptaszyn Wróblewski, głównie w wersji instrumentalnej).

Płyta Norwid ma szansę stać się dla wielu słuchaczy odkryciem albo nadzwyczajną przygodą w czasie i w przestrzeni. Rzadko sięgamy dziś po Norwida. Wydaje się z jednej strony staroświecki i nazbyt pretensjonalny, z drugiej po prostu mało zrozumiały (nawet wśród fachowców istnieją do dziś różnice zdań na temat tego, „co poeta chciał przez to powiedzieć”!). A przecież pytania, które stawia, wizje, które roztacza, problemy, nad którymi się pochyla, są również udziałem naszego pokolenia. Spektakl koncertowy czy płyta dostarczają nowych wrażeń i nowych pokus, by po tę poezję sięgnąć na nowo, bez obciążeń i szkolnych uprzedzeń. Dwa odległe światy - polskiego romantyzmu i współczesnego jazzu - paradoksalnie tworzą zupełnie nową, fascynującą jakość.

Tomasz Szachowski (fragment z książeczki)

Muzykę nagrano w Cavatina Studio, Bielsko-Biała, 20–22 grudnia 2021, wiersze Norwida w Studio Teatru Polskiego Radia w Warszawie, 24 maja 2022.

Zobacz także:

  • NIFCCD 075
  • NIFCCD 113
  • UMFCCD 201
  • NIFCCD 148
  • GEN 24828
  • NIFCCD 665
  • DCD 34319
  • JBR 030-2
  • ALLIMP 002
  • GEN 24863