Wacław z Szamotuł: Modlitwa, gdy dziatki spać idą Alleluja! Chwalcie Pana Boga
Mikołaj Zieleński: Haec Dies
Anonim: Hanacpachap cussicuinin (Cusco, XVIII w.) A che Ángele (Chiquitos, XVIII w.) Tata guasu ana retamengua (Chiquitos, XVIII w.) Salve a 8 (Chiquitos, XVIII w.)
Hernando Franco: Sancta Maria e Dios Itlaçonantzine
Aż do połowy XX w. historia muzyki Zachodu prawie nigdy nie uwzględniała muzyki pochodzącej z archiwów z Nowego Świata lub traktowała ją jako niższej rangi w porównaniu z kompozycjami minionych stuleci zachowanymi w archiwach w Europie. Prawie nigdzie w Europie nie wykonywano dzieł kompozytorów amerykańskich: Hiszpanów, Metysów, Indian i innych, których utwory – jak dziś to możemy dowieść – niczym nie ustępują kreacjom przodujących kompozytorów Starego Kontynentu. Wielcy muzykolodzy XX w., jak Robert Stevenson, Curt Lange czy Samuel Claro i inni, odmienili ten los. Systematyczne badania naukowe z dziedziny muzykologii udostępniły muzykę strzeżoną w katedrach, misjach i archiwach Ameryki – w szczególności Ameryki Hiszpańskiej – ukazując jej ogromny rozmiar, kunszt, atrakcyjność, różnorodność i tożsamość własną. Msze polifoniczne, nieszpory, lamentacje, antyfony, opery sakralne (niektóre z tekstami w językach Indian), hymny, koncerty i sonaty barokowe – by wymienić tylko niektóre z form literacko-muzycznych zachowanych w archiwach Ameryki – w rekordowo krótkim czasie znalazły sposób, by umieścić je nawet w najbardziej prestiżowych katedrach i salach koncertowych w Ameryce, Europie, Azji, Oceanii i nawet Afryki. Artyści najwyższej rangi włączają się do jej licznych prezentacji, zaś konserwatoria muzyczne na całym już świecie przekazują ją swoim studentom jako arcyciekawą nowość, którą należy znać tak samo jak kompozycje Moralesa, de Victorii, Vivaldiego, Charpentiera, a nawet Haydna czy Mozarta.
Piotr Nawrot, SVD (fragment z książeczki) Nagranie zarejestrowane 17 kwietnia 2018 r. w Capilla los Huérfanos, w Santa Cruz de la Sierra (Boliwia), podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Amerykańskiej Muzyki Renesansowej i Barokowej "Misiones de Chiquitos".