String Quartet No. 1 in F major, Op. 28 Variations on an Original Theme, Op. 21
Sto lat temu, kiedy umierał Władysław Żeleński, europejska, w tym polska, kultura muzyczna przechodziła szereg zmian. Po I wojnie światowej rozpoczęto na szeroką skalę działania zmierzające do odbudowy kulturalnego, a przywróconej na mapę Europy po 1918 roku II Rzeczpospolitej procesy te nabrały znaczenia szczególnego. Po 123 latach funkcjonowania kultury w reżimie okupantów skupiły się na niwelowaniu deficytów w jakości infrastruktury: orkiestr, sal koncertowych itp.
Z perspektywy czasu więc nie dziwi fakt, że refleksja muzyczna tego okresu ogniskowała się wokół gatunków takich jak symfonika i opera oraz zagadnień związanych ze stosunkiem do XIX-wiecznej tradycji. Jeszcze przed wybuchem „Wielkiej Wojny'' z niechęcią spoglądano na twórczość postrzeganą jako ''nowoczesna'', modernistyczna - bardziej doceniano tradycyjny, odwołujący się do spuścizny Moniuszkowskiej romantyzm.
Władysław Zeleński przeszedł do historii jako dziedzic romantycznych idei muzycznych ,,ojca polskiej opery narodowej'', które determinowały polską kulturę trzeciej ćwierci XIX stulecia. Był jednym z tych, którzy kontynuowali rozwój polskiej muzyki w nawiązaniu do pozytywnicznych postaw twórczych związanych z pracą u podstaw, upatrujących w niej narzędzia w szeroko zakrojonej misji społecznej. Nigdy jednak nie przykryło to dążności do artyzmu rozumianego pozornie tylko jako doskonałość akademickiego warsztatu kompozytorskiego.
Karol Furtak (fragment z książeczki) Nagrania zrealizowano w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w dniach 22-24 listopada 2021 r.
Władysław Żeleński (1837-1921) tworzył przede wszystkim w Polsce rozbiorowej, ostatnie trzy lata w wolnej ojczyźnie nie zmieniły charakteru jego muzyki. Był spadkobiercą roman-tycznych idei muzycznych, postmoniuszkowskich, które zdominowały twórczość polskich kompozytorów ostatnich dekad XIX wieku. Jako twórca oper i pieśni nie pominął w swoim dorobku także muzyki kameralnej. Stąd na płycie w wykonaniu polskich muzyków: Sulamita Ślubowska, Małgorzata Malke (skrzypce), Anna Nowak-Pokrzywińska (altówka), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), znalazł się jeden kwartet smyczkowy i wariacje. Wykonania muzyki Żeleńskiego należą dziś niestety jeszcze do rzadkości. Tym bardziej cieszy ta płyta. Muzycy w pełni odzwierciedlają artyzm tej muzyki. Dodatkowym atutem jest wykonanie na instrumentach z epoki. Ważny głos w sprawie muzyki Żeleńskiego! Alina Mądry - Audio Video 12-2022